Pasja

Pasja

Udostępnij!

PASJA – słowo ostatnio bardzo modne. Ludzie mają pasje, poszukują pasji, oddają się pasji a nawet… zarabiają dzięki pasji. Co właściwie znaczy słowo pasja? Słownikowa definicja jest wyjątkowo płytka i nie oddaje pełnego sensu tego słowa ogrniczając je jedynie do hobby czy zainteresowań; czegoś, co jest zewnętrzne. Tymczasem pasja to coś, co się rodzi w naszym wnętrzu, a czego produkt widoczny jest na zewnątrz.

 

Mimo, że słowo to pochodzi od łacińskiego „passio“ oznaczającego „cierpienie“, to w dzisiejszych czasach nabrało zupełnie odwrotnego znaczenia. Ale czy w żródłosłwie nie ma odrobiny prawdy? Otóż obecnie pasja to nic innego jak zamiłowanie do czegoś, co przynosi nam zadowolenie, euforię; coś co nas pobudza, pozytywnie nastraja i daje poczucie spełnienia. Krótko mówiąc jest to miłość– miłość do tego, co robimy. A miłość to w istocie również cierpienie, ponieważ ta prawdziwa kosztuje nas wiele wyrzeczeń. Miłość, bo żyć bez tego nie możemy, a cierpienie – bo rezygnujemy na jej rzecz z innych przyjemności, ale z drugiej strony nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy przestać. I jak z miłością do drugiej osoby, tak i z pasją– trzeba o nią dbać niczym o ogień, aby płonęła cały czas, troszczyć się, aby się rozwijała.

 

Dlaczego o tym piszę? Jak na wstępie wspomniałam – dzisiaj słowo to jest bardzo popularne i często używane, a może nawet nadużywane. Niemal każda szkoła językowa posługuje się nim w swojej ofercie. My także, nie zaprzeczam. Ale uwierzcie mi – wiem, co mówię. Wiem,  jak pracują nasi lektorzy; wiem, ile czasu poświęcają na przygotowanie świetnych lekcji; wiem, jak często rezygnują z czasu wolnego na rzecz rozwoju i doskonalenia swojego warsztatu. Wiem, z jakim entuzjazmem i zaangażowaniem pracują ze swoimi uczniami i ile radości im to przynosi. Bo to właśnie jest pasja – poświęcenie i rezygnacja, aby dostać radość i spełnienie.

 

Iga Cembrzyńska powiedziała kiedyś:

„Pasja wymaga wiele wysiłku, czasem jest męczarnią, ale daje satysfakcję, poczucie szczęścia. To miłość.“

 

Mówi Konfucjusz:

„Wybierz pracę, którąkochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w swoim życiu“

 

Pasja łączy więc w sobie wysiłek i radość- pamiętajmy, że w pojęciu pasji jedno nie istnieje bez drugiego. Podjęcie wysiłku jest konieczne, aby pojawiły się wyniki. Nawet, jeśli część związana z wysiłkiem jest niewidoczna w kolorowych reklamach, chcę podkreślić bardzo mocno – nasza promocja nie pomija rzeczywistości. A w rzeczywistości każde osiągnięcie związane jest z konkretną ceną- ceną wysiłku, jaką wkładamy w podążanie za naszymi celami każdego dnia. Jesteśmy po to, żeby pomagać naszym uczniom realizować ich marzenia, żeby dawać im do ręki narzędzia, które będą mogli wykorzystać, żeby uczynić swoje życie bogatym i pełnym. Ale zarówno my, jak i oni, dzielimy wysiłek, żeby móc potem podzielić się radością, którą on zaowocuje.

Dodaj komentarz