Jak wspomóc dziecko w nauce języka obcego?

Jak wspomóc dziecko w nauce języka obcego?

Udostępnij!

Umiejętność władania językiem bądź językami obcymi było cenną umiejętnością już
w czasach starożytnych. Z początku było to niezbędne zaledwie do wymian handlowych kupców z różnych części świata i nawiązywania oraz utrzymywania stosunków dyplomatycznych, lecz z biegiem czasu zdolność posługiwania się różnymi językami stała się codziennością dla wielu ludzi.

O ile osoba dorosła jest świadoma po co zaczyna się uczyć lub wznawia naukę po latach,
o tyle dzieci traktują to (niestety) często jako przykry obowiązek narzucony przez rodziców. Tyle, że wcale nie musi tak być.

Obecnie szkoły dysponują wieloma pomocami naukowymi oraz sprzętem który znacząco potrafi skoncentrować uwagę dziecka na nauce. Lektorzy przechodzą to coraz bardziej specjalistyczne kursy, aby podnosić jakość prowadzonych zajęć. Jednakże należy pamiętać
o tym, że nauka nie odbywa się tylko na kursie!

Rodzice także mogą, a nawet powinni wspierać naukę swojego dziecka w domu. Zapisanie go na kurs językowy jest pierwszym krokiem w kierunku opanowania danego języka. Drugim, równie znaczącym jest ciężka, aby nauczyć się nim posługiwać. Część nauki odbywa się na zajęciach, a część… w domowym zaciszu. Dzięki temu, że technologia jest obecnie na tyle rozwinięta, wiele pomocy naukowych jest w zasięgu ręki i wbrew pozorom, nie muszą to być książki i platformy e-learningowe.

Internet, programy, gry, kanały internetowe, strony z bajkami czy prostymi artykułami. To nieprzebrany ocean możliwości do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Odpowiednio wyselekcjonowane i przebrane przez rodzica może pozwolić dziecku na oswajanie się
z językiem zarówno w formie pisanej jak i mówionej.

Kolejną ważną rzeczą jest fakt, aby dziecka nie osaczać nauką języka. Jest to młody człowiek, który prócz czasu na naukę potrzebuje także czasu na zabawę, odpoczynek, czy inne rzeczy umożliwiające kreowanie się i realizację zainteresowań. Starajmy się więc odpowiednio implementować czas na pracę tak, aby dziecko nie odczuwało nauki języka jako przykrego obowiązku, który należy wykonać.

Istotna jest także motywacja dziecka do nauki. Jednym z ciekawych sposobów jest pokazywanie dziecku, że nauka ta rzeczywiście przynosi efekty. Dopytanie o to co jest napisane na jakimś opakowaniu, bo my „nie wiemy” lub prośba o przetłumaczenie czegoś np. do kelnera w restauracji. Dziecko widząc, że jego wiedza na coś się przydaje wyrobi w sobie poczucie, że język jest przydatny i można go wykorzystywać w różnych sytuacjach.

Pamiętajmy także o tym, że nauka nie musi być dla dziecka nudna, a wręcz nie powinna, bo im bardziej będzie ona angażować, tym zachęcone dziecko chętniej będzie zagłębiać się lingwistyczny świat. Dlatego pamiętajmy, że : filmy i seriale, audiobooki, platformy z grami językowymi, gry dla dzieci w danym języku mogą stać się znaczącym motorem napędowym w ich nauce.

Każde drzewo zaczyna jako małe nasionko, ale to czas i warunki sprawiają, że wyrasta na potężne i góruje nad innymi lub jest cherlawe i pozostaje w cieniu innych.

Dbajmy o nasze nasionka 🙂

 

 

 

 

Dodaj komentarz